INICJAŁ Z PLECIONKĄ. Drugie warsztaty z cyklu MALUJEMY ALFABETY

Za nami drugie już warsztaty z cyklu MALUJEMY ALBABETY.
Podczas warsztatów zaprezentowałam różnorodne inicjały powastałe na przestrzeni wieków w europejskich skryptoriach, których wspólnym elementem dekoracyjnym był motyw plecionki.
  • Plecionka – ornament utworzony z różnorodnie splecionych, skręconych lub zadzierzgniętych pasm, linii, wstęg. Stosowana w iluminacji książkowej, rzeźbie architektonicznej, rzemiośle artystycznym itd. Plecionka znana była już w starożytnej Mezopotamii. Występowała powszechnie w twórczości ludów germańskich i celtyckich wczesnego średniowiecza oraz w sztuce romańskiej.df na podstawie Zwolińska K., Malicki Z.: Mały Słownik Terminów Plastycznych, Wyd. 2, Warszawa, Wiedza Powszechna, 1975.
Zasada tworzenia plecionki wydaje się być prosta. Wstęgę zaplatamy nad-pod, jak w przeplocie koszyka, czy warkocza. Rytmicznie.
Zaproponowałam zaprojektowanie plecionki zgodnie z matematycznymi prawidłami. Nasze eksperymenty zostały uwieńczone sukcesem. To, co wydawało się trudne, po krótkim ćwiczeniu stało się przyjemnym projektowaniem i doskonałą rozrywką.
Do malarskiej realizacji wybrałam inicjał C pochodzący z XII w. manuskryptu: Brewiarz, 1153 r., Montecassino, Włochy. 
Prosta kolorystyka, tylko 3 kolory: czerwony, niebieski i złoty. Rysunek komplikuje motyw plecionki. Realizacja olśniewa.
Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych warsztatach. 
Spotkamy się 13 grudnia o godzinie 17:00. Tym razem zajmujemy się inicjałami kapiącymi złotem. 
Zapraszam
Kontakt