Notatki na marginesie

DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO

Życzymy fantastycznych realizacji kaligraficznych w Dniu Pisma Ręcznego.

Dzisiaj świętujemy 283 rocznicę urodzin Johna Hancocka, jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Na tym dokumencie, najważniejszym dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, od razu rzuca się w oczy jeden z podpisów… U dołu strony, w centralnym miejscu, swój ogromny autograf złożył dzisiejszy jubilat. Anegdota głosi, iż zamysłem Johna Hancocka było, by król Wielkiej Brytanii Jerzy III od razu wiedział kto mu się sprzeniewierzył.

Sprawdź: Deklaracja Niepodległości

Od tego czasu nieformalnym synonimem autografu, własnoręcznej sygnatury, podpisu jest „John Hancock”.

Ustanawiając Dzień Pisma Ręcznego wybrano zatem nieprzypadkową datę.

Radosnego świętowania 🙂

Ciekawostka kaligraficzna z Mogiły

Drodzy Miłośnicy Kaligrafii,

w 1888r. w kuli pod krzyżem na sygnaturce kościoła p.w. św. Bartłomieja w krakowskiej Mogile zainstalowano kapsułę czasu. Odkryto ją niedawno podczas remontu. Kapsułę tę stanowiły 2 buteleczki. Mniejsza z nieczytelnym tekstem z 1752r (z poprzedniego remontu) i większa z rozmaitymi skarbami: kilkunastoma monetami z różnych miejsc i czasów, medalikami dewocyjnymi, bilecikami wizytowymi różnych postaci i kawałek papieru z biogramem majstra ciesielskiego Zygmunta Zasadzkiego. I na ten ostatni przedmiot chcę zwrócić uwagę. Kaligrafia wykonana ręką rzemieślnika.  Kto z nas i spośród naszych znajomych potrafi jeszcze pięknie pisać? Jakie świadectwo naszych czasów złożymy dla kolejnych pokoleń?

Piszmy pięknie 🙂

Chętnych zachęcam do obejrzenia małej ekspozycji poświęconej temu odkryciu. Opactwo Cystersów w Mogile, kaplica bł. Wincentego.

Fragment ekspozycji
Notatka z mogilskiej kapsuły czasu