ILUMINATORSKIE WYZWANIE „PERSKIE KONIE”

Drodzy Iluminatorzy,

najbliższe warsztaty w Szkole Kaligrafii Littera Nova nie odbędą się z powodu pandemii i ogłoszonego stanu epidemii. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie apeluję: dbajcie o siebie! Pewnie wiecie już wszystko o dezynfekcji, ochronie osobistej, nakazach, zakazach… To oczywiście działania niezbędne, by w zdrowiu przetrwać i przeżyć zagrożenie.

Wiadomo, że taki stan „chwilę” potrwa, dlatego polecam zadbanie o dobrą kondycję psychiczną. Nie rezygnujcie z pasji i zaangażowania w to, co sprawia Wam przyjemność.

Mieliśmy się spotkać, by stworzyć miniatury inspirowane perskimi wizerunkami koni. I trwam przy tym pomyśle. Proponuję zapoznać się z XVII w. miniaturą czterech koni i podejmijmy wyzwanie: narysujmy konie!

Four Interlaced Horses z Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie

Poniżej instruktaż. W razie pytań i wątpliwości – pozostaję do dyspozycji.

Wybieramy optymalne podłoże malarskie. Proponowana miniatura, w oryginale o wymiarach 10.4 × 13.8 cm , została wykonana na niebielonym papierze.
Przygotowujemy szczegółowy rysunek przy pomocy ołówka. Pamiętajmy, że DOBRZE WYKONANY RYSUNEK , TO PODSTAWA.
Zwróćmy uwagę, że nasze cztery konie o różowej maści (czyżby szpak różany?) wierzgają na malowanej złotem kwietnej łące.
Proponowane narzędzia: pędzle do akwareli i farby wodne.
Kolor jest nakładany bardzo subtelnie jak delikatny prześwitujący welon.
Kolejny krok to kontur. Zwróćmy uwagę na grubość linii i ich kierunek.
Proponowane narzędzia: pędzel okrągły do miniatur (ew. piórko rysunkowe) i dobry tusz rysunkowy lub farby wodne w odcieniach czerni.

Życzę pięknych realizacji 🙂