Biblia Mazarinaea, fol 74v, Inicjał I
W miniony czwartek rozpoczął się cykl warsztatów iluminatorskich MALUJEMY ALFABETY. To trzeci rok naszej obecności w gościnnych progach Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu, gdzie Szkołę Kaligrafii Littera Nova założyła i prowadzi Anna Jeziorna.
W tym roku podczas naszej pracy skupimy się na historii i rozwoju inicjałów. Pierwsze zajęcia pod tytułem INICJAŁ – POCZĄTEK przeznaczyliśmy na wykonanie pięknego jednobarwnego inicjału I pochodzącego z XI/XII w. manuskryptu Biblii: kliknij, aby zobaczyć.
Malowaliśmy temperami wykonanymi według dwóch historycznych receptur.
Zainspirowana niezwykłą różnorodnością i możliwościami wykorzystania tego typu dekoracji zaproponowałam wykonanie monogramu złożonego z liter własnego imienia i nazwiska z wykorzystaniem poznanej techniki malarskiej i bazując na zaprezentowanym materiale źródłowym. Przygotowany monogram, poddany cyfrowej obróbce, może zdobić nagłówek zindywidualizowanego papieru listowego. Skąd taki pomysł? Nie mogło być inaczej, gdyż 18 października, w dniu warsztatów, obchodziliśmy 460 rocznicę utworzenia przez Zygmunta II Augusta Poczty Królewskiej, jako sformalizowanej instytucji publicznej, a więc święto Poczty Polskiej.
Zachęcam do poszukiwań, komponowania monogramów i pięknego pisania.
Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych warsztatach. Spotkamy się 15 listopada o godzinie 17:00. Tym razem zajmujemy się sposobem tworzenia inicjałów z motywem plecionek, jak zwykle inspiracji szukając w najpiękniejszych manuskryptach.
Zapraszam
http://szkolakaligrafii.pl/kontakt/
- Inicjał – ozdobna pierwsza litera tekstu w rękopisie lub druku, ujęta w określone pole (kwadrat, owal) lub zamykająca w sobie ilustrację i ornament. Rozmiary inicjału są bardzo różne: od niewiele większych od pisma tekstu do zajmujących całą stronę. Już od V w. występują w rękopisach. Belki liter wypełnia początkowo ornament geometryczny, później tworzą je ryby lub ptaki, dołącza się plecionka oraz wić roślinna (X w.); w gotyku pojawiają się sceny figuralne, czasem dekorację zastępuje kaligrafia piórem. Inicjał różni się od tekstu kolorem, często akcentowany czerwienią, zielenią lub błękitem, bywa wielobarwny, a epoka karolińska wprowadza doń złoto i srebro. Najozdobniejsze bywają w rękopisach antyfonarzy, psałterzy, prefacji, kanonu mszału i w Biblii. Od końca XV w. wielcy malarze i mali mistrzowie komponowali serie całych alfabetów drzeworytowych dal inicjałów w książce drukowanej. Inicjał przetrwał do dziś w wielu ozdobnych książkach, dostosowując swą formę i treść do stylu panującego w danej epoce. df z Encyklopedii Wiedzy o Książce, Ossolineum, 1971 r.
- Monogram – gr. monos – jedyny, gramma – litera – znak graficzny w postaci związanych [kompozycyjnie] liter lub innych znaków wyraża nazwisko, tytuł, nazwę instytucji itp. Monogram był już znany w starożytności (monogram Chrystusa). W późniejszych wiekach zastępował często podpis panującego. df z Encyklopedii Wiedzy o Książce, Ossolineum, 1971 r.