Kaligrafia i iluminatorstwo

Zapraszamy do udziału w letnich warsztatach kaligraficzno-iluminatorskich.

Zapraszamy pasjonatów kaligrafii i książki rękopiśmiennej, niezależnie od poziomu doświadczenia.

Prowadzący warsztaty:

Bogdan Tarnowski
Z wykształcenia jestem filologiem klasycznym i pracuję w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej. Jestem także wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku Dawna Książka, Zbiory Specjalne i Archiwalia, w zakresie sztuki i typografii książki.
Od wielu lat interesują mnie zagadnienia z dziedziny liternictwa, kaligrafii, zdobnictwa i stylów pism różnych epok. Moje poszukiwania i doświadczenia w zakresie pozłotnictwa na pergaminie oraz papierze doprowadziły mnie do poznania metod dawnych mistrzów, a także do wypracowania nowych, własnych. A trudno nie docenić znaczenia tego rzemiosła w obszarze sztuki iluminatorskiej.
Realizacja prac kaligraficznych dla osób, społeczności i instytucji to największa radość dla każdego „niewolnika” tej sztuki. Wielokrotnie takiej doświadczyłem, choćby sporządzając dokument przeznaczony do kapsuły czasu, z okazji jubileuszu 650-lecia założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego,  z przesłaniem Senatu uczelni do społeczności uniwersyteckiej roku akad. 2064. Jednak największym zaszczytem było dla mnie wykonanie dyplomu przyznania przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie tytułu Doctora Honoris Causa Jego Świątobliwości papieżowi Benedyktowi XVI.
Sicut lilium inter spinas – Calligraphia
 
Katarzyna Pajor-Seremak
Kształtem liter i nieograniczonymi ich formami interesowałam się odkąd pamiętam. Po długich poszukiwaniach w 2009 roku znalazłam swoich Mistrzów, od których nauczyłam się podstaw rzemiosła kaligraficznego. Równocześnie odkryłam manuskrypty z ich bogactwem krojów pisma, zdobnictwem oraz barwami. Stałam się pasjonatką książki rękopiśmiennej. Wciąż poszukuję oraz pracuję nad doskonaleniem  swej wiedzy i warsztatu. Stąd też moja obecność w towarzystwach kaligraficznych: The Society of Scribes and Illuminators i The Washington Calligraphers Guild. Od 2015 roku posiadam brytyjski dyplom kaligraficzny The Calligraphy and Lettering Arts Society.  Od 2016 r. prowadzę autorskie warsztaty iluminatorskie organizowane przez Fundację Sztuka Kaligrafii w Galerii 2Światy na krakowskim Kazimierzu (2016/2017 „Cudze chwalimy, swego nie znamy”, 2017/2018 „Rajski ogród”, 2018/2019 „Malujemy alfabety”, 2019/2020 „Bestia w ziołach”, 2020/2021 „Osobliwe światy Psałterza Luttrella”, 2021/2022 „Angelicum”) oraz we włoskiej Perugii (2017 „Jeśli masz przy bibliotece ogród…” i winnicę!). W 2018 r. ukończyłam podyplomowe studia na UP JPII w Krakowie „Symbolika w kulturach świata” , a w 2022 r. „Historię sztuki i współczesną kulturę wizualną” w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zapraszam do wspólnej pracy.